Obrazek okładkowy Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie roczne

Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie roczne


Każda osoba, która legalnie pracowała na terenie Niemiec ma prawo do rozliczenia się w tym kraju. Co za tym idzie często uzyska zwrot podatku z Niemiec. W niektórych przypadkach możliwość zmienia się w obowiązek, na przykład wtedy, gdy podatnik uzyskał oprócz wynagrodzenia za pracę również świadczenie chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych lub gdy rozliczał się już w poprzednich latach, a także gdy jest na III klasie podatkowej. Nasze biuro w pierwszej kolejności analizuje sytuację podatnika i przygotowuje wstępną kalkulację, która jest darmowa! Kierując się dobrem klienta kompletujemy i analizujemy sytuację klienta indywidualnie tak, aby uzyskać możliwie najkorzystniejszy wynik rozliczenia.

Co jest potrzebne do rozliczenia rocznego?

Podstawą do przygotowania deklaracji jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecki dokument podatkowy wydawany przez pracodawcę jako podsumowanie danego roku. Jest on niezbędny, jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku z Niemiec. Jeśli nie otrzymałeś dokumentu podatkowego, możemy się za Ciebie o niego postarać. Lohnsteuerbescheinigung zawiera podstawowe informacje o podatniku i przebiegu jego zatrudnienia w danym roku podatkowym. Ważnym elementem jest numer identyfikacyjny do celów podatkowych, tzw. steuerliche Identifikationsnummer. Jest on nadawany przez niemiecką instytucję i wysyłany do podatnika w specjalnym liście. Prawa strona dokumentu Lohnsteuerbescheinigung zawiera wszystkie najważniejsze informacje o zatrudnieniu takie, jak dochód, odprowadzone podatki, składki i inne. W Niemczech istnieje możliwość rozliczenia się do 4 lat wstecz.

Do rozliczenia w Niemczech w pierwszej kolejności potrzebne będą następujące dokumenty i informacje:

 • niemiecki dokument podatkowy Lohnsteuerbeschenigung w formie skanu lub dobrej jakości zdjęcia (od wszystkich pracodawców),
 • informacja o braku dochodu w Polsce lub o wysokości polskiego dochodu na podstawie PITu-11 lub PITu-36 za dany rok podatkowy,
 • informacja o ewentualnych dochodach za pracę w innym kraju (np. w Holandii),
 • informacja o współmałżonku oraz o wysokości dochodów za dany rok podatkowy,
 • dane osobowe (imię i nazwisko, data urodzenia, aktualny adres zamieszkania, adres mailowy, numer kontaktowy).

Wysokość i czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec

Wysokość zwrotu podatku z Niemiec uzależniona jest od czynników takich, jak wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy, klasa podatkowa, wysokość dochodu, ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy, czy też wysokość dochodów uzyskanych poza terenem Niemiec.

Podobnie jak w polskich rozliczeniach Niemcy przewidują także możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Może to znacznie zmienić wynik rozliczenia na korzyść klienta. Nasze biuro dzięki wieloletniemu doświadczeniu, a także nieustannemu pogłębianiu wiedzy i analizowaniu zmian wprowadzanych przez Finanzamt przygotuje rozliczenia tak, aby skorzystać ze wszystkich możliwych i legalnych ulg podatkowych.

Okres oczekiwania na prognozowany zwrot podatku z niemieckiego Urzędu Skarbowego nie jest ustawowo określony. Jeszcze do roku 2022 wynosił on średnio do 6 miesięcy od momentu wysłania deklaracji, natomiast obecnie procedura rozliczeniowa znacznie się wydłużyła.

Nasza pomoc nie kończy się w momencie wysyłki rozliczenia do Niemiec, ale trwa aż do wydania decyzji podatkowej, czyli Bescheid. 

Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy!

Nasze atuty to: 

 • wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu zwrotu podatku z zagranicy i świadczeń zagranicznych,
 • wyspecjalizowany zespół fachowców,
 • samodzielnie opracowywujemy dokumenty, wszystkie usługi wykonujemy w siedzibie naszej firmy przy ulicy Chopina w Bydgoszczy,
 • zwrot podatku z Niemiec wpływa bezpośrednio na konto podatnika,
 • wszystkie formalności możemy załatwić online, dzięki czemu obsługujemy klientów z całej Polski
 • i wiele innych. 

Przekonaj się sam! Zapraszamy do skorzystania z naszego formularza kontaktowego.